30.11....

 ANDRZEJKI CZY KATARZYNKI?


Imię Andrzej pochodzi od greckiego słowa andros, czyli mąż, a także andeios – odważny, silny.

Dawniej wróżby andrzejkowe miały tylko jeden cel: upewnić młode damy, że ukochany wreszcie się pojawi. Panie wróżyły sobie w dniu imienin Andrzeja, a ] mężczyźni – w dniu imienin Katarzyny. Była to zwykle okazja, aby spotkać się i pobawić przed rozpoczęciem adwentu. Dzisiaj wieczór andrzejkowy do przede wszystkim doskonała zabawa.




Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą było lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oświetloną ścianę.



I tak : anioł oznaczał szczęście, gwiazda - powodzenie, kwiat - smutek, orzeł - osiągnięcie zamierzonych celów, a serce - wielką miłość.

Dziewczyny przywiązywały również dużą wagę do snów w nocy z 29 na 30 listopada, które miały być prorocze.

Chłopcy podobne wróżby odprawiali na świętą Katarzynę - 4 listopada. Wg przysłowia, że w " święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny" ale potem zwyczaj urządzania Katarzynek poszedł w zapomnienie i łącznie urządzano Andrzejki.

Czy Ty znasz znaczenie swojego imienia? Zapraszamy do zabawy! Sprawdź znaczenie imion członków Twojej rodziny.         

                                    KLIK


Poznajmy również kilka przysłów związanych z andrzejkami.

"Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży."

"Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja".

"Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja".

"Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima"


A może sami spróbujemy przeprowadzić wróżby w swoim domu?

1. ~ Wróżba z wykorzystaniem 3 talerzy.

                            Przygotuj :

                            -3 talerze

                            - obrączkę

                            - listek

                            - różaniec

Schowaj wymienione przedmioty , każdy pod jednym z talerzy i zaproś domowników do zabawy. 

Wylosowany symbol oznacza:

- obrączka - rychłe zamążpójście;

- listek - długotrwałe panieństwo, kawalerstwo;

- różaniec - pójście do klasztoru.


2. ~ Wykorzystanie symboliki cyfr - daty urodzin.

Podstawą do wyliczeń jest data urodzenia, ale musi być ona wyrażona tylko jedną cyfrą. Jak to obliczamy: należy kolejno sumować cyfry tworzące pełną datę, otrzymana cyfra stanie się podstawą wróżby, np.: urodzony 15. 11. 1995. To 1+5+1+1+1+9+9+5=32,

Jeśli ktoś urodził się 15. 11. 1995 to liczymy:


Odczytywanie znaczenia cyfr, która wyszła nam z ostatniego dodawania:

- Jedynka jest symbolem Słońca; osoby ambitne i pewne siebie, uparte, wytrwałe w dążeniu do celu, godne zaufania, ale lubiące dominować. Urodzeni wodzowie.

Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Kamień szczęśliwy - bursztyn.

- Dwójka jest symbolem Księżyca; osoby łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Kolor: odcienie zieleni, barwy od jasnożółtej do białej. Pomyślność przynosi im perła.

- Trójka jest symbolem Jowisza; osoby dynamiczne, godne zaufania, bardzo ambitne i odpowiedzialne. Ich kolory: fiolet, wszystkie odcienie głębokiego błękitu i czerwieni. Szczęśliwy kamień to ametyst.

- Czwórka jest związana z Uranem; osoby uparte, ale sentymentalne, mają duże poczucie sprawiedliwości. Są godnymi zaufania i wiernymi przyjaciółmi. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości i szarosrebrzystości. Kamień - szafir i opal.

- Piątka jest symbolem Merkurego; ludzie pogodni, impulsywni, żywotni, inteligentni, towarzyscy i wszechstronni. Kolory: biały i wszystkie jasne odcienie. Kamień - diament.

- Szóstka jest symbolem planety Wenus; osoby serdeczne, spokojne, towarzyskie. Kolory: wszystkie odcienie niebieskiego, fiolet i czerwień. Szczęśliwe kamienie to turkusy.

- Siódemka jest symbolem Neptuna; są to romantyczne, niespokojne duchy, tęskniące za przygodą. Kolor - wszystkie odcienie zieleni. Kamień - opal i agat.

- Ósemka jest symbolem Saturna; osoby zamknięte w sobie i przez to często niedoceniane. Często, gdy stają przed trudnościami, rezygnują z działania, ale gdy uda im się przez nie przebrnąć - dochodzą do sukcesów i zaszczytów. Kolor - ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Kamień - granatowy szafir.

- Dziewiątka jest symbolem Marsa; osoby niezależne i pełne pasji. Natury wojownicze, nie boją się konfliktów. Kolory - wszystkie odcienie czerwieni. Kamień - rubin, granat, koral.


4 grudnia obchodzone jest  w Polsce tradycyjne 

święto górnicze zwane Barbórką.

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się mszą świętą przy figurze św. Barbary, a następnie orkiestra maszerując i grając obwieszcza wszystkim o patronalnym święcie górników.





Legenda o Skarbku




Przy okazji Dnia Górnika, przypomnijmy sobie, o tym jak wiele symboli, tradycji i różnorodnych wierzeń związanych jest z tym popularnym zawodem.

^Zacznijmy od samej patronki, która 4 grudnia obchodzi swoje imieniny. Święta Barbara, jest męczennicą, patronką dobrej śmierci i trudnej pracy.



^Przejdźmy teraz do sprawy górniczej symboliki. Zacznijmy od godła górników. Niezaznajomieni z tematem mówią często, że godło górnicze to dwa skrzyżowane młotki. Tak naprawdę na górnicze godło składa się pyrlik i żelosko. Ten pierwszy, jak większość wie, jest młotkiem, który służy do uderzania we wspomniane żelosko. Czym ono jest? To klin zamontowany na trzonku. Pomagał on górnikom w urabianiu wyrobisk. Pyrlik i żelosko są najstarszymi narzędziami, którymi posługiwali się górnicy. Przyglądając się symbolowi, można zauważyć, że w większości przypadków pyrlik (jego trzonek) leży na żelozku. Jako ciekawostkę, można dodać, że wcześniej godłem górnictwa był róg.



^Mundur górnika i czako (nakrycie głowy), to także swoisty symbol tego zawodu. Krój munduru, który znamy obecnie, wprowadzono w 1983 roku. Ma on nawiązywać ściśle do swojego XVIII-wiecznego pierwowzoru.


Galowa czapka górnika czyli czako może mieć kilka kolorów pióropuszy? Który górnik nosi jaki kolor?




^Nieodłącznym elementem górniczego munduru jest szpada. Ta stanowi jednak honorowe odznaczenie. W założeniu otrzymuje się ją jako szlachetne wyróżnienie za sumienną pracę. Co ciekawe, osobie, która dopuści się czynu plamiącego honor górnika, może zostać ona odebrana. Po utworzeniu przez Stanisława Staszica korpusu górniczego (1817) szpada jest także symbolem władzy wyższych urzędów górniczych i nadzoru.

^Górnicy posiadają także swoje barwy – kolor czarny i zielony. Rozszyfrowanie ich znaczenia jest dosyć proste. Czarny symbolizuje ziemię, natomiast zielony, jest kolorem natury.


A może nauczymy się teraz razem piosenki wraz z pokazywaniem?




HEJ, W KOPALNI PRACA WRE



MIKOŁAJKI



Jest wiele wersji legend o św. Mikołaju , poniżej możecie przeczytać jedną z nich.

Dawno, dawno temu, w bogatym domu żył pewien chłopiec imieniem Mikołaj. Rodzice uczyli go, że Pan Jezus bardzo kocha ludzi i często modlili się razem z nim. Po śmierci rodziców Mikołaj został sam. Było mu smutno, chociaż był bardzo bogaty. Pewnego dnia usłyszał, że mieszkający nieopodal sąsiedzi są w wielkiej biedzie. Postanowił im pomóc. Z domowego skarbca wyjął więc złoto i w nocy wybrał się ukradkiem do domu sąsiada. Przez okno wrzucił zawinięty w chustkę skarb i niezauważony przez nikogo wrócił do siebie. Wielka była radość, gdy ojciec obdarowanej rodziny mógł wyprawić wesele najstarszej córce. Mikołaj ponawiał swoje wyprawy do domu sąsiadów, w którym coraz goręcej dziękowano Bogu za tajemniczego darczyńcę. Pewnej nocy Mikołaja rozpoznano. Prosił jednak, aby nie rozgłaszano jego tajemnicy. Po kilku latach Mikołaj został biskupem Myry. Nowy biskup bardzo pomagał ludziom: rozdawał pieniądze, jedzenie, ubrania, opiekował się chorymi; dużo modlił się, a ludzie często otrzymywali cudowną pomoc za jego przyczyną. Mikołaj zmarł 6 grudnia i w tym dniu jest on wspominany.

Dawniej mikołajki miały inny charakter niż dziś. W wigilię tego święta, 5 grudnia, pasterze zachowywali post, aby na nich nie napadały wilki. Składali ofiary z kur i baranów. Rodzice w wigilię tego święta podrzucali dzieciom różne prezenty. W końcu XVIII wieku pojawił się Mikołaj ubrany w czerwony płaszcz i czerwoną czapkę. Odwiedzał domy w towarzystwie anioła oraz diabła i obdarowywał podarunkami.



A Wasze domu odwiedza św. Mikołaj? Nauczmy się wszyscy razem wiersza, aby pięknie przywitać naszego gościa. 


Święty Mikołaju, prosimy cię grzecznie,

w dniu twojego święta

przyjdź do nas koniecznie.

My już od tak dawna na Ciebie czekamy,

Co dzień być grzecznymi wszyscy się staramy.

Kiedy przyjdziesz do nas, będzie dzień wesoły.

A więc nie omijaj progów naszej szkoły.


Poznaliśmy już legendę, znamy wierszyk dla Mikołaja - teraz czas na krótki quiz naszej wiedzy o Mikołajkach :)

QUIZ

Mamy nadzieję że wszystkie dzieci napisały listy do Mikołaja, jednak jeśli ktoś z Was zapomniał, to tutaj macie małą podpowiedź jak to zrobić. Zatem do dzieła. 



Witajcie,

Dziękujemy za przesłane odpowiedzi i zapraszamy do rozwiązania zadań na ten tydzień:



1. Zakreśl co drugą sylabę i odczytaj hasło na głos, a dowiesz się, co myśli o Tobie św. Mikołaj.

sia Po cia tra nia fi nie cie się być cio mi się li ciu i niu ser zia decz zie ni ziu wo zią bec niu się cię bie. się Gra nią tu zię lu nię ję!


2. Zagadki

a) Co to za kochany święty, co przynosi nam prezenty.
Kiedy gwiazdka już zaświeci,
on obdarza wszystkie dzieci.

b) Cztery nogi, piękne rogi,
A na szyi dzwonek.
Ciągnie sanie Mikołaja
W wigilijny dzionek.

c) Co roku w grudniową noc,
wszystko ma czarodziejską moc.
Wtedy też Mikołaj Święty,
rozdaje dzieciom …

d) Zimą, latem, na jesieni,
ona zawsze się zieleni.
Choć ma igieł bardzo dużo,
to do szycia jej nie służą.

3. Rozwiąż krzyżówkę, z liter na czerwonych polach utwórz hasło.


Powodzenia :-)


Odpowiedzi wysyłajcie na podany adres:
bborgiel@spporeba.pl lub aspyra@spporeba.pl


                                                          KOCHANI     RADOŚCI, SŁOŃCA,PODRÓŻY, BEZPIECZNYCH PRZYGÓD, ODPOCZYNKU, DUŻO UŚMIEC...