Przygotowania do wakcji, podróże małe i duże

Kochani Uczniowie, już niebawem wakacje a co za tym idzie czas podróży - tych małych
i tych dużych, bliskich i dalekich :)


Przenieśmy się w wakacyjny klimat z piosenką: KLIK


W czasie podróży, prócz uśmiechu i pozytywnego nastawienia potrzebna nam jest również mapa. Ale skąd wiedzieć jaką wybrać?

Mapy dzielimy na:
  1. mapy tematyczne, które dzielą się na:
  • dotyczące zjawisk przyrodniczych, np. zasobów naturalnych, budowy geologicznej, gleb, zanieczyszczenia środowiska, lasów, rozkładu temperatur, opadów czy sieci rzecznej;
  • obejmujące zjawiska społeczno-gospodarcze, np. rozmieszczenie ludności, podział administracyjny kraju, sieć transportowa, przemysł przetwórczy, rolnictwo;
  • mapy inżynieryjne i geodezyjne.
      2. drugą podstawową grupę stanowią mapy ogólnogeograficzne, których treść nie jest                              podporządkowana jednemu zjawisku, mające za zadanie przybliżyć ogólny wygląd danego                  miejsca. Ich bardziej szczegółowy podział zależy głównie od skali. Wyróżniamy:
  • mapy przeglądowe, tworzone w małych skalach, zazwyczaj mniejszych od 1:1 000 000, przedstawiają duże obszary Ziemi, jak państwa, kontynenty, świat, są silnie zgeneralizowane;
  • mapy topograficzno-przeglądowe, opracowywane dla średnich skal od 1:200 000 do 1:1 000 000;
  • mapy topograficzne, kreślone w skalach większych niż 1:200 000, bardzo szczegółowe, ze względu na dużą liczbę nanoszonych obiektów, ograniczoną jedynie dokładnością graficzną. Gdy tworzy się serię map topograficznych dla danego regionu, są one dzielone na specjalnie numerowane arkusze.

Mapa może mieć także inną postać, bardziej przestrzenną nazywaną globusem.

Globus to model Ziemi (rzadziej innego ciała niebieskiego) w postaci kuli umieszczonej na nóżce, ustawionej pod odpowiednim kątem i z naniesioną na nią mapą.



Zapraszamy na podróż palcem po mapie KLIK   
                                                                  KLIK


A teraz czas na naszą podróż.......Jak myślicie jakie miejsca odwiedzimy?


KRAKÓW



Czy ktoś z Was pamięta tytuł legendy o Krakowie?


Legenda o Smoku Wawelskim

Dawno temu, gdy polskimi ziemiami rządził król Krak, w Krakowie pojawił się smok. Było to ogromne zwierzę, o zielonej skórze, długim ogonie i paszczy wypełnionej ostrymi zębami. Smok zadomowił się w jamie pod zamkiem i żądał, aby raz w tygodniu składano mu ofiarę w postaci krowy. Jeżeli nie spełniono jego zachcianki, porywał ludzi.
Na mieszkańców Krakowa padł blady strach, jednak znalazło się kilku śmiałków, którzy ciąg dalszy



WARSZAWA






Wars i Sawa

Dawno temu Polskę pokrywała nieprzebyta puszcza, pełna dzikiej zwierzyny, a ludzie mieszkali w maleńkich osadach. W jednej z nich, na brzegu Wisły, mieszkał młody rybak Wars. Był bardzo pracowity i sam zbudował łódź, a także cierpliwie wiązał rybackie sieci. A ponieważ szczęście mu sprzyjało, zawsze wracał z połowu z siecią pełną ryb. Wars bardzo lubił spędzać czas na wodzie i z radością wsłuchiwać się w śpiew ptaków. Jednak najbardziej fascynowały go nocne wyprawy, gdy panował niezwykły spokój, a księżyc odbijał się w wodach Wisły srebrzystym blaskiem. ciąg dalszy


TORUŃ


Z czego jest znany Toruń?

-> z przepysznych pierników
-> z wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika




GDAŃSK




Legendy o Morzu Bałtyckim

  • Dlaczego Morze Bałtyckie jest słone?

Choć Bałtyk jest dość słabo zasolonym morzem, nie brakuje legendy opowiadającej o tym, skąd sól w ogóle się w nim wzięła. Opowieść ta mówi o pewnym mężczyźnie, który w tajemniczy sposób wszedł w posiadanie magicznego młynka. Przedmiot ten dawał nieskończone ilości soli, która, o czym warto wspomnieć, była bardzo droga w dawnych czasach. Legenda głosi, że młynek ten wypadł mężczyźnie z rąk podczas podróży statkiem, po tym, jak ożył i zaczął się stale kręcić i nikt nie mógł go zatrzymać. Zakończenie historii mówi, że młynek do dziś spoczywa na dnie morza, wciąż zasalając wody Bałtyku.

  • Bałtyckie syreny

Niemal każde dziecko kojarzy bajki o syrenkach. Nie każdy jednak wie, że te stworzenia mieszkały ponoć także w wodach Morza Bałtyckiego. Kaszubi nazywali je morzeczkami. Nosiły one naszyjniki z bursztynów i znane były z pięknych głosów, którymi wabiły żeglarzy. Jedna z legend głosi o nimfie, która została uwięziona w kościele przez jednego z kapłanów, gdzie zmarła z żalu. Inna opowieść głosi o dwóch pięknych syrenich siostrach, które wypłynęły w wyprawę, z której nie umiały wrócić do domu. Jedna z nich ponoć dopłynęła aż do Warszawy i stała się znaną wszystkim syrenką warszawską.

Nie brakuje również innych bałtyckich legend, mówiących o morskich bóstwach czy potworach. Warto się nimi zainteresować, ponieważ mogą okazać się nie mniej ciekawe, niż znane wszystkim dzieciom bajki o księżniczkach i rycerzach.


A Ty jakie miejsce w Polsce chciałbyś odwiedzić? Czekamy na Wasze propozycje :)


O czym nie można zapomnieć zwiedzając jakieś ciekawe miejsce? O POCZTÓWCE! Ale czy pamiętasz jak ją prawidłowo wypisać?



Często pocztówki wysyłane są bez koperty. Na kartce przesyłanej z zagranicy należy zamieścić nazwę kraju adresata (POLAND).

Pierwszą kartkę pocztową wydano w Austrii w 1869 roku. Do dzisiaj pocztówki zbierane są przez kolekcjonerów.

Zwykle jedna ze stron kartki pocztowej podzielona jest na dwie części. Na lewej umieszcza się treść, którą chcesz przekazać, a także miejscowość i datę (chociaż nie zawsze). Natomiast na prawej należy nakleić znaczek, zamieścić dane i adres osoby, do której zostanie wysłana, w kolejności:
  • imię i nazwisko,
  • ulica, numer domu i mieszkania,
  • kod pocztowy i miejscowość,
  • ewentualnie nazwa kraju.

Propozycja pracy plastycznej:

  • "Moja wymarzona podróż" - na kartce formatu A4 zilustruj swoje marzenie dotyczące podróżowania. 


                                                          KOCHANI     RADOŚCI, SŁOŃCA,PODRÓŻY, BEZPIECZNYCH PRZYGÓD, ODPOCZYNKU, DUŻO UŚMIEC...